معماری
خانه / اخبار طبیعت / میزان انتشار سالانه گازهای گلخانه ای در دو دهه گذشته تقریباً 10٪ افزایش یافته است که ناشی از کشاورزی و صنعت گاز است.

میزان انتشار سالانه گازهای گلخانه ای در دو دهه گذشته تقریباً 10٪ افزایش یافته است که ناشی از کشاورزی و صنعت گاز است.

انتشار گازهای متان جهانی در طی دو دهه گذشته تقریباً 10٪ افزایش یافته است ، که منجر به غلظت جوی رکورددار و زیاد از گاز قدرتمند گلخانه ای شده است.

در سال 2017 ، آخرین سال که داده های جامع در دسترس است ، سالانه انتشار جهانی گاز به رکورد 596 میلیون تن رسیده است ، طبق گفته دانشمندان با پروژه جهانی کربن ، که تغییرات در گازهای گلخانه ای را ردیابی می کند.

دانشمندان گزارش می دهند که تولید گازهای گلخانه ای سالانه از میانگین 2000 تا 2006 حدود 50 میلیون تن افزایش یافته است ، عمدتا توسط کشاورزی و صنعت گاز طبیعی ناشی می شود. غلظت اتمسفر گاز – 1875 قطعه در هر میلیارد در سال گذشته – اکنون بیش از 2.5 برابر از سطح پیش صنعتی است (رجوع کنید به “رکورد بالا”).

نمودار نشانگر افزایش انتشار جهانی متان.
منبع: اد Dlugokencky ، NOAA / GML (https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends_ch4/)

متان ، گاز بی بو از چندین منبع طبیعی و انسانی است. این یک عامل مهم در گرم شدن کره زمین است زیرا گرما را در جو به دام می اندازد. همچنین در شکل گیری سطح ازن نقش دارد که یک آلاینده هوا و برای سلامتی انسان است.

طول عمر جوی متان – حدود 12 سال – بسیار کوتاه تر از دی اکسید کربن است که بیش از یک قرن طول می کشد. اما متان به ازای هر واحد بیش از 20 برابر گاز CO2 به عنوان گاز گلخانه ای قوی است. این بدان معناست که طی یک دوره 20 ساله ، پتانسیل گرم شدن کره زمین از یک تن متان جوی شبیه به حدود 85 تن CO2 است. با نگاهی به تأثیر آن در طی 100 سال ، یک تن متان هنوز معادل تقریباً 28 تن CO2 است.

تقریباً یک سوم از انتشار جهانی متان از باکتریهای موجود در تالابهای طبیعی حاصل می شود که هنگام تجزیه مواد آلی ، گاز تولید می کنند. کشاورزی و منابع سوخت های فسیلی هر یک از 20 تا 25٪ از انتشار جهانی متان را تشکیل می دهند.

دانشمندان هیچ مدرکی مبنی بر انتشار گازهای تالاب یا منابع طبیعی دیگر از میانگین 2000 تا 2006 افزایش نیافته اند. اما تولید گازهای گلخانه ای از کشاورزی – ناشی از افزایش مصرف گوشت قرمز در برخی از مناطق جهان – تقریباً 12٪ افزایش یافته و به 227 میلیون تن در سال 2017 رسیده است. سوخت های فسیلی – از جمله مزارع گاز طبیعی و خطوط لوله نشت – 108 میلیون تن از انتشار گاز متان کمک کرده اند. در سال 2017 ، 17٪ افزایش داشته است.

رابرت جکسون ، محقق سیستم زمین در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا ، که ریاست پروژه جهانی کربن را بر عهده دارد ، می گوید: دامداری و تولید نفت و گاز به وضوح دو موتور هستند که باعث افزایش انتشار متان می شوند. وی می گوید: “ممکن است مردم شوخی کنند ، اما گاوها و سایر نشخوارکنندگان به اندازه صنعت نفت و گاز متان متان را متوقف می کنند.”

گزارش ها حاکی است که تولید گازهای گلخانه ای در بیشتر مناطق و بیشترین میزان قابل توجهی در آفریقا ، خاورمیانه ، چین و آسیای جنوبی افزایش یافته است. اروپا تنها منطقه ای است که به نظر می رسد انتشار گازهای متان در سال های اخیر کاهش یافته است ، این امر به دلیل کاهش تعداد گاوها و تلاش های سیاست گذاری در جهت کاهش تولید گازهای گلخانه ای مانند محل های دفع زباله و کود دامی است.

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اورتگا می گوید CGS کاملاً از دادخواست حمایت می کند: "ما باید هر چه ممکن است برای بالا بردن کلاهبرداری انجام دهیم

خشم و ترس با اقدام “غیرقابل اجرا” دولت ایالات متحده برای اخراج دانشجویان بین المللی که فقط کلاس های آنلاین می گذرانند ملاقات می کند

به عنوان مؤسسات در پاسخ به COVID-19 یادگیری حضوری را کاهش می دهند ، یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس