معماری
خانه / اخبار طبیعت / زمان برای بازنگری در اهداف توسعه پایدار

زمان برای بازنگری در اهداف توسعه پایدار

این همه گیری تلاش های خود را برای دستیابی به اهداف اصلی سال 2015 بازگرداند. نیاز به تغییر برای دستیابی بیشتر آنها از همیشه قوی تر است.

نسخه PDF
دختران نوجوانی که در یک میز در خانه او نشسته اند و در صفحات کار مدرسه می نویسند
تعطیل شدن آموزش در منزل در استان مندوزا ، آرژانتین. معلمان این کودکان هر ماه 400 کیلومتر رانندگی می کنند تا کتاب و غذا را به دانش آموزان خود تحویل دهند. اعتبار: آندرس لارور / AFP / گتی

سازمان ملل متحد یك سوء ظن ناخواسته را تأیید كرده است: همه گیر كروآویروس اهداف توسعه پایدار (SDG) را از دسترس خارج كرده است. بسیاری از اهداف پایان دادن به فقر ، محافظت از محیط زیست و حمایت از بهزیستی تا سال 2030 از این پس خاتمه یافته بود. اکنون ، آنچه پیشرفت کمی حاصل شده بود در مسیرهای خود متوقف شده است.

این هفته ، به عنوان نمایندگان دولت در یک جلسه مجازی سازمان ملل متحد برای تصمیم گیری در مورد چگونگی دستیابی به اهداف ، می توانند به طور معمول برای برنامه 2030 تجارت نباشند. محققان چه در خارج و چه در داخل سازمان ملل متحد در حال سؤال از این هستند كه آیا اهداف برای دوره پس از همه گیری مناسب است یا خیر. آرمان اهداف به همان اندازه مهم است ، اما تفکر تازه در بهترین راهها برای دستیابی به آنها لازم است.

از 17 SDG ، فقط 2 – از بین بردن مرگ و میر قابل پیشگیری در بین نوزادان و کودکان زیر 5 سال ، و ورود کودکان به مدارس ابتدایی – نزدیک به همه گیر شدن قبل از همه گیر بودند. اما COVID-19 ساعت را برگشته است. گزارش سازمان ملل متحد در مورد SDG در سال 2020 نشان می دهد كه برنامه های واكسیناسیون كودكان در 70 كشور متوقف شده است و تعطیلی مدارس 90٪ دانش آموزان جهان – حدود 1.57 میلیارد كودك را از مدرسه خارج كرده است.

افزایش سوءاستفاده های داخلی ناشی از اقدامات قفل گری باعث پیشرفت در رسیدن به هدف برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان شده است. به گفته Clare Wenham ، یک محقق سیاست بهداشت در دانشکده اقتصاد لندن ، و بسیاری از خانم ها نتوانسته اند به خدمات جنسی و بهداشت باروری دسترسی پیدا کنند ، که منجر به انجام آن 2.7 میلیون سقط جنین اضافی می شود. همکاران (C. Wenham et al. Nature 583، 194–198؛ 2020).

تنظیم مجدد اهداف توسعه پایدار برای دنیای همه گیر
در همین زمان ، حداقل 270 میلیون نفر با گرسنگی روبرو هستند و برنامه جهانی غذا در حال آماده سازی بزرگترین واکنش بشردوستانه خود در تاریخ است. امسال بیش از 70 میلیون نفر در فقر شدید مجبور خواهند شد – که احتمالاً دستاوردهای اخیر را از بین می برد. این علاوه بر بیش از 750 میلیون نفر است که قبلاً کمتر از 1.90 دلار در روز زندگی می کردند.

در کل ، اهداف از بین بردن فقر ، گرسنگی و نابرابری و ترویج سلامت ، رفاه و رشد اقتصادی در معرض انقراض است. در بسیاری از موارد ، کشورها قادر به ثبت حتی آنچه اتفاق می افتد نیستند: براساس بررسی 122 دفتر ملی آمار سازمان ملل و بانک جهانی ، 96٪ این دفاتر به طور کامل یا جزئی از جمع آوری داده های چهره به چهره متوقف شده اند.

پس چه کاری باید انجام شود؟ حتی قبل از همه گیری ، ایده هایی برای یافتن راه هایی برای دستیابی بیشتر به اهداف ارائه می شد. طبق یک پیشنهاد از سوی گروهی از مشاوران علمی سازمان ملل ، 17 SDG و 169 هدف مرتبط در 6 “نقطه ورود” توزیع می شوند. اینها بهزیستی بشر خواهد بود (که شامل رفع فقر و بهبود سلامت و آموزش می شود). اقتصادهای پایدار؛ دسترسی به مواد غذایی و تغذیه؛ دسترسی به انرژی و دكربن سازی انرژی؛ توسعه شهری؛ و مشترکات جهانی محیط زیست (ترکیب تنوع زیستی و تغییرات آب و هوا).

یک پیشنهاد مرتبط ، اما از طرف گروه دیگری از مشاوران ، شبکه راه حل های توسعه پایدار (SDSN) ، همچنین 17 هدف را در 6 توزیع می کند ، که آن را “تحولات” می نامد. این موارد عبارتند از: آموزش ، جنسیت و نابرابری. بهداشت ، بهزیستی و جمعیتی؛ جداسازی انرژی و صنعت پایدار؛ مواد غذایی پایدار ، زمین ، آب و اقیانوس ها. شهرها و اجتماعات پایدار؛ و انقلاب دیجیتال برای توسعه پایدار.

راه بهتری برای کشورها برای پیگیری پیشرفت در زمینه پایداری
با این حال ، در هر دو مورد ، کشورها هنوز هم ملزم به دیدار با SDG های واقعی – و اهداف آنها هستند. Guido Schmidt-Traub ، مدیر اجرایی SDSN ، به طبیعت گفت كه SDG ها هنوز باید راهنمای بهبودی پس از COVID-19 باشند. “اکنون هیچ چیز دیگری برای جایگزینی SDG ها وجود ندارد.”

اما به گفته رابین نیدو ، دانشمند پیشرو در گروه حفاظت WWF-آمریكا در واشنگتن دی سی ، و برندان فیشر ، دانشمند محیط زیست در دانشگاه ورمونت در برلینگتون ، چنین اقدامی دیگر واقعی نیست. هفته گذشته ، آنها توضیح دادند كه چگونه COVID-19 حداقل برخی از فرضیات زیربنایی SDG را تغییر داده است (R. Naidoo and B. Fisher Nature 583، 1982–2012؛ 2020).

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

کلوزآپ یک سطح رقص با "آتش سوزی" را نشان می دهد.

کلوزآپ یک سطح رقص با “آتش سوزی” را نشان می دهد.

این تصویر – نزدیکترین خورشید که تاکنون گرفته شده است – تاج را که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس